W roku 2017 obchodzimy w Kościele 100-tną rocznicę Objawień Matki Bożej w Fatimie.
Z tej okazji, jako Parafia chcielibyśmy udać się na Pielgrzymkę w kilka miejsc w Portugalii.

PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO FATIMY

COIMBRA · SANTIAGO DE COMPOSTELA · BRAGA · PORTO · FATIMA · ALJUSTREL · BATALHA · ALCOBACA · TOMAR · LIZBONA

FATIMA
TERMIN: 10 – 15 sierpień 2017

CENA: 2.990 PLN + 90 Euro
(przy zapisach zaliczka 500 PLN)

*** ZAPISY DO KOŃCA LUTEGO U KSIĘDZA PROBOSZCZA ***

PROGRAM PIELGRZYMKI:

DZIEŃ 1 - COIMBRA
Zbiórka uczestników na lotnisku.
Przelot do Lizbony.
Przejazd do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii położonej nad rzeką Mondego, na styku gór Serra da Estrela.
Coimbra słynna jest przede wszystkim z najstarszego w Portugalii, bo założonego w 1290 r. uniwersytetu.
Zobaczymy: starówkę, wieżę zegarową Torre, arkadowe budynki Sala Grande dos Actos, w których odbywają się uroczystości akademickie oraz  memoriał Siostry Łucji, która przez 57 lat żyła w karmelitańskim klasztorze św. Teresy.
Przejazd na obiadokolację i nocleg do Bragi.

DZIEŃ 2 - SANTIAGO DE COMPOSTELA
Śniadanie.
Przejazd do Santiago de Compostela.
Udamy się do sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Msza św.
Zwiedzanie romańskiej katedry, w której na szczególną uwagę zasługuje wejście główne, z widniejącą na nim ok. setką figur.
Na barokowej fasadzie katedry, usytuowany jest posąg św. Jakuba, a w krypcie za ołtarzem głównym, zlokalizowany jest grób Apostoła.
Spacer malowniczymi, kamiennymi uliczkami starego miasta. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3 - BRAGA, PORTO
Śniadanie.
Zwiedzanie Bragi: katedra, dawny pałac biskupi.
Udamy się także do wznoszącego się na wzgórzu sanktuarium Chrystusowego Bom Jesus - wspaniałego kompleksu architektonicznego z pocz. XVIII w.,
w skład którego wchodzą także monumentalne schody symbolizujące Świętą Drogę człowieka Schody Pięciu Zmysłów i Schody Trzech Cnót.
Przejazd do Porto – dużego centrum przemysłowo-handlowego, położonego bardzo malowniczo na wzgórzu, nad rzeką Duoro.
Zwiedzimy m.in. muzeum w dawnym kościele św. Franciszka oraz katedrę.
Spacer po starej dzielnicy Ribeira.
Przejazd na obiadokolację i nocleg do Fatimy.

DZIEŃ 4 - FATIMA, ALJUSTREL
Śniadanie.
Nawiedzenie sanktuarium maryjnego wybudowanego w miejscu objawień Matki Bożej.
Zobaczymy Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, kaplicę Objawień, kościół Trójcy Przenajświętszej, wystawę „Światło i Pokój”,
gdzie gromadzone są dary i wota dla Matki Bożej Fatimskiej, pomniki papieży Jana Pawła II i Pawła VI,
betonowy fragment muru berlińskiego – pamiątka Bożej interwencji w upadku komunizmu, zapowiedzianego w Fatimie.
Droga Krzyżowa.
Następnie przejazd do wioski Aljustrel – zwiedzanie miejsc związanych z życiem Hiacynty, Franciszka i Łucji.
Czas wolny.
Obiadokolacja, po której udział w wieczornej procesji światła.
Nocleg.

DZIEŃ 5 - BATALHA, ALCOBACA, TOMAR
Śniadanie.
Wyjazd i zwiedzanie klasztoru Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha – arcydzieło stylu manuelińskiego.
Podziwiać będziemy kaplicę fundatorów, krużganki królewskie, kapitularz, niedokończone kaplice, Grób Nieznanego Żołnierza, salę królów i refektarz.
Przejazd do Alcobaca.
Nawiedzimy klasztor Santa Maria de Alcobaca. Zobaczymy także komnaty królewskie z licznymi posągami królów portugalskich i cennymi polichromiami.
Przejazd do Tomar, w którym znajduje się wpisany na listę UNESCO Convento de Cristo
– imponujący kompleks klasztorny wybudowany i rozbudowany przez Templariuszy, którego niektóre elementy stały się wzorcem specyficznego stylu architektury – stylu manuelińskiego. Powrót na obiadokolację, po której udział w wieczornej procesji światła.
Nocleg.

DZIEŃ 6 - LIZBONA
Przejazd do Lizbony.
Zwiedzanie miasta – wieża Belem, replika samolotu Fairey IIID, mozaika Róży Wiatrów, pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów.
Czas wolny.
Udamy się na zwiedzanie Narodowego Muzeum Powozów – największego muzeum powozów i karet na świecie.
Udamy się do dzielnicy Bairro Alto, taras widokowy.
Przejazd do dzielnicy Alfama: nawiedzimy katedrę Se oraz kościół p.w. Św. Antoniego.
Zobaczymy tereny, gdzie odbyła się wystawa światowa Expo w 1998 r.
Przejazd na lotnisko.
Przelot powrotny.
Zakończenie pielgrzymki.

ZAPEWNIAMY:
przelot samolotem do i z Lizbony wraz z opłatami lotniskowymi i transferem.
przejazd komfortowym autokarem,
5 noclegów w hotelu **/*** pokoje 2-os. z łazienkami,
5 śniadań, 5 obiadokolacji,
opiekę i informację turystyczną pilota,
ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 5000 zł w RP

UWAGI:
• Jest to wyjazd o charakterze PIELGRZYMKOWYM z opieką duchową kapłana i możliwością udziału w Mszach Św.
Program jest ramowy i  może ulec drobnym zmianom
Niezbędne dokumenty: dowód osobisty lub paszport
• Na wstępy, system nagłaśniający, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe – ok.  90 €.